December 1-je 1988 óta az AIDS Világnapja. Ezen a napon az AIDS-elleni küzdelem kerül a figyelem középpontjába, rendezvények sora és a sajtó is érezhetően többet foglalkozik ilyenkor a témával. Magyarországon jellemzően sajnos csak ezen a napon lehet hallani a témáról, az „alacsony fertőzöttség" és a „kedvező helyzet" nyújtotta hamis biztonságérzetben az év többi részén alig hallani hírt a HIV/AIDS területről.
Nézze meg a TASZ legújabb filmjét, amely a december 1-jei AIDS világnapra készítettünk.
A Párizsban 1994-ben tartott AIDS találkozón megfogalmazott GIPA (Greater Involvement of People Living with HIV/AIDS) alapelvet azóta a UNAIDS és számos ország is beépítette a HIV-stratégiájába. A GIPA alapelv szerint a HIV-vel élők és AIDS-betegek számos területen kulcsszerepet játszanak, aktív részvételük fontos a prevenció szempontjából is. A személyes tapasztalat segít a sikeres prevenciós és felvilágosító programok megszervezésében és megvalósításában, kampányok megtervezésében és lebonyolításában. Ugyanakkor a HIV-vel élőknek kulcsfontosságú szerep jut a közösség képzésében, pszichoszociális támogatásában. Kormányzati szinten segíthetnek megfelelő stratégiák és jogszabályok kidolgozásában és azok végrehajtásában is.
Ma Magyarországon sajnos egyáltalán nem érvényesül a GIPA alapelv. Az alacsony fertőzöttségnek köszönhetően a közösség nem túl nagy (2281 HIV-esetet diagnosztizáltak 2012. szeptember 30-ig), ráadásul a társadalom nagy része még mindig előítélettel és félelmekkel fordul feléjük, ezzel rejtőzködésre kényszerítve a közösség legtöbb tagját. Ezzel csökken a közösség érdekérvényesítő képessége is. A magyar betegszervezet PLUSS Egyesület alig 80 tagot számlál, és a prevenciós munkát végző egyéb civilszervezetnél is alig vagy egyáltalán nem vesznek részt HIV-vel élők a programok megszervezésében és lebonyolításában.
Kormányzati és döntéshozatali szinten még rosszabb a helyzet. A 2011-ben még ülésező Nemzeti AIDS Bizottság számos tagja közül összesen 2 civil képviselő volt, egyikük a PLUSS Egyesület képviseletében. A TASZ indítványozta több civil képviselő bevonását a bizottság munkájába, de a szakállamtitkárság álláspontja szerint a PLUSS Egyesület valamint a Civil AIDS Fórum képviselője lefedik a hazai HIV/AIDS-szel foglalkozó civil társadalom egészét.
A TASZ álláspontja szerint viszont nagyobb mértékben lenne szükség a HIV-vel élők bevonására mind a stratégiák és irányvonalak megtervezésében, mind a prevenciós és támogató szolgáltatások megszervezésében és lebonyolításában. A személyes tapasztalat és találkozás mindig hitelesebbé teszi az „üzenetet" és csökkenti az előítéleteket és a stigmát.
December 1-jén az AIDS világnapján valóban fontos megemlékezni az eddigi eredményekről és a még megoldandó problémákról, de két világnap között is fontos, hogy a köztudatban tartsuk a kérdéskört. Ehhez azonban érvényesíteni kell Magyarországon is a GIPA alapelvet, mind a döntéshozói szinten, mind a szolgáltatások szintjén fontos, hogy megjelenjen a HIV-vel élők hangja, véleménye és tapasztalata.
Bagyinszky Ferenc
TASZ
HIV/AIDS programvezető