„Itt nincs olyan felnőtt, aki ellen ne indult volna végrehajtás” – osztotta meg velünk az egyik közösségi vezető egy észak-magyarországi faluból. Azóta mi is tudjuk, ez nem túlzás. Ott ez a valóság, amit nem a külvilág okoskodása old meg.
A TASZ Roma Jogtudatosító Programját (RJP) öt éve indítottuk el, és azóta rengeteg mindent tanultunk. Elsősorban azt, hogy mit nem látunk, amikor ilyen nagy távolságból akarunk segíteni.
Sokáig úgy gondoltuk, hogy ismerjük azokat a jogi problémákat, amelyekkel a mélyszegénységben élő vidéki roma közösségek küzdenek. Aztán kiderült, hogy amit mi jogvédelmi kérdésnek látunk, az sokszor csak a jéghegy csúcsa. Ezért döntöttünk úgy, hogy szerepet cserélünk: nem mi határozzuk meg, milyen ügyekkel kellene a romák érdekérvényesítése során foglalkozni, hanem bevonjuk a közvetlen érintetteket. Az RJP lényege, hogy a helyi közösségi vezetők mondják meg, mi számít problémának, és ők segítsenek megtalálni a megoldásokat is.
Így derült ki például az, hogy van több olyan észak-magyarországi falu, ahol végrehajtási eljárás folyik gyakorlatilag minden ott lakó ellen. Ez a példa világosan megmutatja, milyen kiterjedt problémáról van szó – amely kiterjedtsége ellenére a társadalom többsége számára szinte teljesen láthatatlan.
A végrehajtások tömeges jelenléte mellett az RJP révén más, hasonlóan súlyos, elsősorban a romákat és a mélyszegénységben élőket érintő problémák is láthatóvá váltak: lakhatási válság, diszkriminatív intézményi gyakorlatok, a közszolgáltatásokhoz való egyenlőtlen hozzáférés, hogy csak néhányat említsünk. Ezek a problémák az érintettek számára gyakran leküzdhetetlennek tűnnek – részben az információhiány, részben a társadalmi elszigeteltség és a védelmet nyújtó közösségek hiánya miatt.
Nem a divatos megoldásokban, hanem a helyi tapasztalatokban hiszünk
Erre a problémára igyekszik válaszokat kínálni az RJP, amelynek keretében jelenleg hét észak-magyarországi település roma közösségi vezetőivel dolgozunk együtt.
Az RJP résztvevői abban hisznek, hogy a valódi szakértők maguk az érintett közösségek. A mi feladatunk az, hogy támogassuk őket abban, hogy saját tapasztalataikra és tudásukra építve – azt megerősítve és szükség esetén kiegészítve – képesek legyenek kiállni magukért. Nem „exportált” megoldásokat viszünk, hanem olyan közösségi tanulási folyamatokat támogatunk, amelyek lehetővé teszik, hogy a helyben élők egymást segítve találjanak kiutat a problémáikból.
Ahogy Makula Réka, a program egyik mentora mondja:
„Ha valaki bajban van, a másik elmondja, ő hogyan járt, mit tanult belőle. Ettől lesz közösség a közösség.”
Apró sikerek, valódi változások
Az elmúlt fél évben több mint 50 helyi tudásátadó alkalmat tartottak a program résztvevői, és több mint 100 konkrét ügyben segítettek. Ilyen kisléptékű, de az érintettek szempontjából életmentő eredményeink voltak:
- sikerült elhalasztani egy kilakoltatást,
- csökkenteni egy igazságtalanul kiszabott bírságot,
- megszerezni egy jogos, de eddig elérhetetlen támogatást.
Az RJP nemcsak abban segít, hogy valaki jogi úton érvényt szerezzen az igazának. Ennél többről szól: arról, hogy megerősítse a közösségeket, és elérhetővé tegye számukra azt a tudást, amire szükségük van ahhoz, hogy kiálljanak magukért. Nem az a célunk, hogy minden problémát mi oldjunk meg, hanem az, hogy segítsünk olyan közösségi tudást kialakítani, amivel az érintettek maguk tudnak kiállni az igazukért, és hosszú távon is változást elérni. Nem bírósági ítéletekben bízunk elsősorban, hanem a közösség erejében.
És ha jól csináljuk, reméljük idővel egyre kevésbé lesz ránk szükség.
Balázs Anna, a TASZ szakértője
A projekt az Európai Unió "Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek” (CERV) programjának támogatásával valósul meg. Az Európai Bizottság támogatása nem jelenti a projektben megvalósított tevékenységek tartalmának jóváhagyását, amely kizárólag az azt megvalósítók álláspontját tükrözi, valamint a Bizottság nem tehető felelőssé ezen információk bárminemű felhasználásáért.