Jogvédők saját jogon: A roma közösségek képesek megvédeni magukat

  • A magyarországi roma közösségek számára a jogtudatosság nem csupán egy elvont fogalom, hanem a mindennapok túlélésének eszköze.
  • A TASZ évek óta dolgozik azon, hogy ne csak jogi segítséget nyújtson, hanem olyan lokálisan működő közösségeket is erősítsen, amelyek hosszú távon képesek lesznek saját érdekeik érvényesítésére.
  • A mi jogászaink is a saját közösségeiket vezető roma nőktől tanulják a helyi jogvédelmet, mert ők a jogsértések igazi szakértői.

Ki akarták lakoltatni, de a helyi roma közösség közbelépett

Amikor egy Szabolcs-megyei roma férfi tavaly ősszel, még a kilakoltatási moratórium előtt azzal szembesült, hogy el kell hagynia otthonát, még nem tudta, hogy a közössége lesz az, aki segít neki. Nem egy hivatali ügyintéző, és nem is egy jogász, hanem azok a helyi roma vezetők, akik az elmúlt években megtanulták, hogyan kell jogot érvényesíteni. Az ő segítségükkel sikerült megakadályozni a kilakoltatást.

Ez az eset nem egyedi. 

Az elmúlt fél évben a TASZ  Roma Jogtudatosító Programjának (RJP) keretében 35 képzést, esetmegbeszélést és közösségi eseményt tartottunk, valamint több, mint 50 egyéni ügyben segítettünk az egyéni tanácsadások során, amit minden esetben a program helyben élő roma közösségi vezetői tartottak. Ennek az eredményei pedig kézzelfoghatóak: 

csökkentek az indokolatlanul kiszabott bírságok, a közvetítések révén rugalmasabbá váltak a helyi hatóságok, elősegítettük a társadalombiztosítási ellátásokhoz való hozzáférést, valamint a gyermekvédelmi ügyekben a közösségi vezetők hatékony fellépésével támogattuk a gyerekek zavartalan beiskolázását és jogaik érvényesítését.

Jogtudatosítás alulról

A TASZ évek óta dolgozik azon, hogy ne csak jogi segítséget nyújtson, hanem helyi közösségeket erősítsen, amelyek képesek saját érdekeik érvényesítésére. 2021-ben teljesen új szemlélettel indítottuk útjára az RJP-t, amely 

  • szakít a hagyományos, „felülről” irányított jogvédelemmel, és az érintett közösségek aktív részvételére épít;
  • a roma közösségi vezetők irányítása mellett, saját közösségeik képzésére és egyúttal a nagyon értékes, de mindezidáig kevés figyelmet kapó helyi tudások felhasználására fókuszál.

Célunk egy olyan tudásmegosztási rendszer kiépítése és folyamatos fejlesztése, amelyben maguk a roma közösségek válnak képessé arra, hogy felismerjék az őket érő jogsérelmeket, és azokat az eszközöket, amelyekkel problémáik orvosolhatóak.

A modell kísérleti szakasza négy évvel ezelőtt két észak-magyarországi roma női vezetésű szervezettel indult, mára pedig hét településesre bővült.

Közösségi vezetők a frontvonalban

A program egyik legfontosabb eleme a mentorálás. Ezért kértük fel Makula Rékát, a XXI. Századi Roma Nők Egyesületének vezetőjét és Dánielné Tóth Beátát, a Bódva-völgyi Roma Nők Egyesületének vezetőjét arra, hogy közösségeikben jogtudatosító képzéseket indítsanak, és ezekkel ne csak közösségeiket, de a TASZ jogászait is tanítsák a helyi jogvédelemre.

Az RJP mentorai és mentoráltjai képzéseket tartanak a helyi roma közösségek számára a lokálisan legfontosabb kérdésekről, emellett tanácsadásokat szerveznek, ahol az egyéni ügyeket az ügyféllel közösen igyekeznek megoldani, sok esetben közvetítőként fellépve a helyi intézményekkel és szolgáltatókkal szemben.

"Nagy öröm számomra, hogy a mentoráltjaim folyamatosan fejlődnek, és most már ők maguk nyújtanak tanácsadást a kis közösségükben, meg tudnak válaszolni jogi kérdéseket, ha pedig mégis bizonytalanok valamiben, kikérik a tanácsomat” 

- meséli az RJP borsodi csoportjának mentora, Dánielné Tóth Beáta. Ő azt élvezi igazán ebben a programban, hogy a TASZ szabad kezet nyújtott neki, és a saját módszereivel dolgozhat, így igazán hatékony lehet.

Mi a következő lépés?

A Roma Jogtudatosító Program már most érezhető változást hozott az érintett közösségek életében. A résztvevők egyre tudatosabbak, bátrabban kérnek jogi segítséget, és a helyi mentorok révén aktívan dolgoznak saját jogaik védelmén. 

A következő hónapokban az a célunk, hogy tovább erősítsük a közösségi szintű érdekvédelmet, és hogy megpróbáljunk nemcsak egyéni, hanem közösségek egészét érintő rendszerszintű ügyekben is fellépni.

Most a TASZ biztosítja a háttértámogatást, de hiszünk abban, hogy az RJP-ben résztvevő közösségek idővel teljesen önállóan is képesek lesznek jogi ügyekben fellépni.

Balázs Anna, a TASZ szakértője

A projekt az Európai Unió "Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek” (CERV) programjának támogatásával valósul meg. Az Európai Bizottság támogatása nem jelenti a projektben megvalósított tevékenységek tartalmának jóváhagyását, amely kizárólag az azt megvalósítók álláspontját tükrözi, valamint a Bizottság nem tehető felelőssé ezen információk bárminemű felhasználásáért.