Hamarosan kormány elé kerülhet a fogyatékos személyeket elzáró tömegintézmények felszámolásának stratégiáját körvonalazó előterjesztés. A feladat egyszerű: fel kellene számolni és be kellene zárni a falvak szélén ácsorgó egykori kastélyokat és bérkaszárnyákat, valamint a rendszerváltás utáni két évtizedben épített totális intézményeket, mert ezek elzárják, elszigetelik az ott élő állampolgárokat, és mert az intézetekre költött adóforintok szemernyivel sem növelik a társadalom integráltságát vagy jólétét. A TASZ filmjében civil és szakmai szervezetek képviselői és munkatársai mondják el véleményüket a stratégiáról.
A stratégiával kapcsolatban főleg két kérdést vitatnak a civilek.
1. A kormány álláspontja szerint lehetőség lesz rá, hogy akár 50 fős lakócentrumokat hozzanak létre a jövőben. Ez több civil szerelpő álláspontja szerint elfogadhatatlan, mivel 50 fő egyetlen épületben való összegyűjtése a jelenlegi állapotokhoz minőségében nagyban hasonló helyzet fenntartását eredményezné. Ahogyan a filmből kiderül, álláspontjukat – amely megegyezik a TASZ álláspontjával – nem mindenki osztja.
2. A kormány tervei szerint a stratégia csak a fogyatékos személyeket elzáró intézmények kitagolásának stratégiája, amely nem foglalkozik a pszichiátriai betegnek minősített személyek intézményeinek kiváltásával. Ez azt jelenti, hogy a kormány nem számol azzal, hogy a következő 30 évben a közel 9 ezer nagy létszámú intézménybe szorult mentális zavarokkal élő személy problémáját kezelje, és számukra emberhez méltó életet biztosítson.
Ezekre az ellentmondásokra a kormány figyelmét több szakmai és civil szervezet számos alkalommal felhívta (a TASZ véleménye itt, Verdes Tamás cikke itt olvasható). A kormány programja számos jó lehetőséget rejt magában, de könnyen lehet, hogy a fenti ellentmondások és súlyos mulasztások miatt ez a kormány sem jut többre Magyarország egyik legfontosabb emberi jogi feladatával, mint elődei. Még van lehetősége rá, hogy ésszerű döntést hozzon.
Verdes Tamás, TASZ