- A kölcseys tanárok múlt pénteki kirúgása csak olaj volt arra a tűzre, ami a közoktatás állapotai miatt a tanárokban, diákokban és szüleikben már régóta lobog.
- Országszerte tartanak megmozdulásokat, a közoktatás napjára időzítve pedig a tanárok sztrájkkal, polgári engedetlenséggel, a diákok pedig tüntetésekkel készülnek.
- Ennek kapcsán felmerül a kérdés: milyen formában vehetnek részt a tiltakozó akciókban a diákok?
A diákokat ugyanúgy megilleti a gyülekezéshez való jog, életkoruktól függetlenül, mint mindenki mást. A tüntetés a véleménynyilvánítás egy formája, amit az Alaptörvény alapvető jogként minden egyes ember számára biztosít. A tiltakozás, a véleménynyilvánítás, a tüntetésen való részvétel tehát nem életkorhoz vagy nagykorúsághoz kötött. Ezt a jogot nemzetközi megállapodások is biztosítják, például a Magyarország által is ratifikált ENSZ Gyermekjogi Egyezmény.
Természetesen ahhoz, hogy a diákok is érdemi véleményt tudjanak nyilvánítani, nagyon fontos, hogy értsék a tiltakozások célját. A felnőttek, azaz a szülők és tanárok felelőssége, hogy megvitassák velük, miről is szólnak ezek a megmozdulások.
Mivel a véleménynyilvánítás alkotmányos védelmet élvez, ezt a jogot kizárólag törvényben lehet korlátozni, minden más típusú tiltás jogszerűtlen. Sem a tanárnak, sem az igazgatónak, sem a tankerületnek nincs joga megtiltani, hogy a diákok tüntetésen vegyenek részt vagy ilyet szervezzenek, és büntetni sem lehet ezekért senkit. Természetesen kötelezni sem lehet a diákokat arra, hogy vegyenek részt a tüntetésen. Akinek az oktatási jogai sérültek emiatt (például azért nem írhat meg egy dolgozatot, mert tüntetésen vett részt), az Alapvető Jogok Biztosához fordulhat panasszal.
Tüntetni természetesen iskolaidőben is lehet. Ám ez nem jelenti azt, hogy a tüntetésen való részvétel felmentést ad az iskolalátogatási kötelezettség alól. Ha tehát tanítási időben megy el egy tanuló tüntetni, akkor vagy a szülőnek kell igazolnia a hiányzást, vagy a diák vállalja az igazolatlan órát. A szülő az iskola házirendjében megszabott módon kérhet engedélyt arra, hogy – betegségtől független okból – gyermeke igazoltan hiányozzon az iskolából. A távolmaradás indoka nemcsak családi ok lehet. Ezt az engedélyt írásban és előzetesen kell kérni (sok iskolában például erre szolgáló formanyomtatványon), a nagykorú diákoknak pedig saját maguknak kell ezt megtenniük.
Szigorúan tilos az is, hogy az iskola nyilvántartást vezessen a tiltakozásokon résztvevő vagy attól távol maradó tanulókról, vagy, hogy akár az igazgató, akár a tankerület erre kötelezze a tanárokat.Külön tájékoztatóban is összegyűjtöttük, hogy mit kell tudni a tiltakozásról a közoktatásban, a tasz.hu/tiltakozz oldalon pedig minden véleménynyilvánítással kapcsolatos fontos kérdésre kitérünk.
Hegyi Szabolcs