A köztársasági elnök aláírta a felsőoktatási törvény rohamléptekben elfogadott, kizárólag a CEU-t ellehetetlenítő módosítását – annak ellenére, hogy a módosítás alkotmányellenességéről páratlan szakmai egység alakult. A köztársasági elnök a TASZ álláspontja szerint is nyilvánvaló alkotmányellenességet hagyott figyelmen kívül, és ezzel maga is elmulasztott eleget tenni alkotmányos kötelezettségének.
A TASZ álláspontja szerint a felsőoktatási törvény jelenleg is biztosítja, hogy csak akkreditált, vagyis szakmai követelmények alapján engedélyezett működésű intézmények folytathassanak Magyarországon felsőoktatási tevékenységet. A módosítás azonban újabb feltételekhez köti a külföldi egyetemek hazai működését: nem elég, ha külföldön akkreditált képzést biztosítanak Magyarországon, ezt ezentúl csak akkor tehetnék meg, ha külföldön is oktatnak. Sőt: a módosítás értelmében csak a Kormány “elvi támogatását” élvező külföldi egyetemek működhetnének hazánkban. A felsőoktatási törvény e módosításai alkotmányellenesek, mivel önkényesen korlátozzák a kutatás valamint a tanítás és a tanulás szabadságát.
A törvénymódosítás látszólag általánosságban változtatja meg a külföldi akkreditációjú egyetemek magyarországi működésének feltételeit. Ám a felsőoktatási államtitkár is megerősítette, hogy nincs más Magyarországon működő külföldi egyetem, amelynek a Közép-Európai Egyetemhez (CEU) hasonló terhet jelentene az új szabályozás. A CEU küldetésnyilatkozata szerint a nyílt társadalom értékei, az egyenlő emberi méltóság, az emberi jogok, és a demokrácia mellett elkötelezett felsőoktatási intézmény. Értékvállalásai tükrében az egyetem számos alkalommal fejtett ki véleményt közéleti kérdésekben, például 2015-ben az intézmény megnyitotta a képzéseit a Magyarországra érkező menekültek előtt, ezzel is támogatva az üldöztetések áldozatait. Mindezek olyan világnézeti elköteleződést jelentenek, amelyet a jelenlegi kormányzat nem tart kívánatosnak Magyarországon. Nyilvánvaló, hogy a kormány egy újabb törekvését látjuk, amelynek célja, hogy felszámoljon minden olyan szellemi közösséget, amellyel nem ért egyet. Ugyanebbe a sorba illeszkedik a közéleti kérdésekben kritikus civil szervezetek kormányzati vegzálása, és a kormánykritikus média bedarálása.
A módosítás azonban attól függetlenül is alkotmányellenes, hogy melyik egyetemet érinti hátrányosan. Az egyetemek és általánosságban a felsőoktatási szektor szabad, autonóm működése a kutatás, a tanítás és a tanulás szabadságából eredő alkotmányos jog és követelmény. A külföldi egyetemek magyarországi tevékenysége elé gördített újabb feltételek alkotmányos jogokat korlátoznak -- anélkül, hogy ezt racionális okok igazolnák. A törvénymódosítás a külföldi egyetemek hazai működését ezt “támogató” nemzetközi szerződések, vagyis politikai akarat kérdésévé tenné. Szabadságjogok érvényesülése azonban nem lehet a kormány politikai akaratának függvénye. A törvénymódosítás tehát újabb lépés afelé, hogy a Kormány mind nagyobb politikai kontrollt gyakoroljon a felsőoktatás kutatási és oktatási tevékenysége felett.
A szabad oktatást és kutatást a kormány pillanatnyi kommunikációs céljainak alárendelni ostoba jogsértés, veszélyezteti azt a munkát, aminek eredményei mindannyiunk életében nélkülözhetetlenek. Szolidárisak vagyunk mindenkivel, akinek alkotmányos szabadságát önkényesen korlátozzák Magyarországon, jelen esetben a CEU-val. Bár egy egyetem nem feltétlenül szorul erre, korábbi felajánlásunkat megismételjük: a szabadságjogok jogi védelmében szerzett tapasztalatainkkal szívesen segítjük a CEU-t, ha ez szükséges.
Ingyenes jogsegélyt, szükség esetén jogi képviseletet kínálunk továbbá mindenkinek, aki a CEU elűzetését célzó intézkedések ellen tiltakozik. Forródrótunkról és más elérhetőségeinkről további információ itt található.
Mráz Attila
foto: Turay Balázs